تحديد حقوق و آزاديهای مدنی توسط ارگان حافظ و ناظر اين حقوق

بسمه تعالی

          اخیرا در خبرها مطلع شده ام که مجلس شورای اسلامی در بررسی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دو متمم جدید به این قانون تصویب نمود که در وادی امر این موضوع بسیار مثبت و در خور تحسین جلوه می نماید ولی با نگاهی عمیق می توان استباط نمود که مصوبه مذکور جز تحدید حقوق و آزادیهای رای دهندگان و نامزدان انتخاباتی و محدود نمودن دایره قدرت به افراد خاص مزیتی دیگری ندارد .

         افزایش شرط تحصیل نامزدان نمایندگی مجلس از لیسانس به فوق لیسانس ممکن است این طلیعه را در اذهان ایجاد نماید که مجلس شورای اسلامی بسمت تخصص گرائی رفته و از حال و هوای مجلس انقلابی دوره های اول و دوم که مملو از نمایندگان بسیجی و زرمنده با سطح تحصیل بعضا پائین بوده  خارج می شود . این ممکن است نوید دهنده خوبی برای آینده کشور بویژه در بحث قووه مقننه باشد و به اصطلاح بار علمی نمایندگان مجلس را بیافزاید ولی می تواند مضرات دیگری را نیز بهمراه خود داشته باشد که این مضرات می تواند اثرات منفی بیشتری را در جامعه اعمال نموده و موجب خسران بیشتر کشور گردد .

         در جمهوری اسلامی ایران که بعضا رابطه جای ضابطه را پر می کند ، وجود دانشگاههای مختلف که هر کدام از آنان به نوعی منتظر مراحم و الطاف کریمانه نمایندگان مجلس می باشند و در مقابل این الطاف مدارک خود را بصورت افتخاری به انان اعطا می نمایند . لذا گذاشتن این شرط برای نمایندگان فعلی مجلس مشکلی ایجاد نخواهد کرد چراکه تا پایان محلس هفتم هنوز در حدود سه سال فرصت باقی است و این فرصت برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد و حتی دکتری به طریق رانت خواری و با استفاده ار حزبه های و اهر م های قدرت زمان مناسبی می باشد .

          با توسل به حربه مذکور اگر از این  پس می بایست در عناوین نمایندگان محترم فعلی مجلس از لفظ جناب آقای دکتر یا پروفسور و ..... استفاده گردد ، جای  تعجب و ابهام نخواهد بود .

      مرکز آموزش مدیریت دولتی نیز گوی سبقت را از دیگران در دادن مدارک افتخاری ربوده و تعدا فارغ التحصیلان آن از تعداد فارغ التحصیلان دانشگاههای دولتی اگر بیشتر نباشد  کمتر نخواهد بود . در خصوص مرکز آموزش مدیریت دولتی خود به وضوح شاهد بوده ام که یکی از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی با مدرک سیکل در دوره دوم وارد مجلس شورای اسلامی شده و به الطاف کریمانه این مرکز در انتخابات اخیر در کنار پوستر تبلیغاتی خود نام دکتر .... را درج نمود ولی همین نماینده محترم بعضا در حوزه انتخابیه و در صحن علنی مجلس مسائل و موضوعات را مطرح می نماید که نشان از ضعف تئوریک و ضعف علمی وی دارد . حال چگونه توانسته مدرک دکتر را در یکی از مشکل ترین مباحث علوم انسانی از مرکز مذکور اخذ نموده واقعا جای تعجب دارد .

     و یا بعنوان مثال دیگر می توان از دانشگاه آزاد اسلامی نام برد که با عناوین مختلف اقدام به دادن مدرک به افراد و مقامات دولتی می کند . دانشگاه آزاد اسلامی که در حال حاضر خود را در زیر ذره بین نظارت و بازرسی مجلس شورای اسلامی می بیند به ضرس قاطع سعی خواهد نمود برای کاستن از فشارهای موجود نطر نمایندگان را به خود معطوف نموده و به اصطلاح رای و نظر آنان را خریداری نماید و در این وادی چه بهائی بهتر از اعطا مدارک افتخاری و هموار نمودن راه آنان را برای ادامه فعالیت در دوره های آتی قانوگذاری با توجه به محدودیت اعمال شده برای اکثریت مطلق جامعه  .

       با اطمینان خاطر و با اتکا به مشاهدات عینی و مصاحبه های حضوری با بسیاری از افراد می توان ادعا نمود که دارندگان مدرک دکتری در دانشگاههای آزاد و یا مراکز دولتی به مراتب از لحاظ علمی با فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی دانشگاههای معتبری مانند دانشگاه تهران و یا شهید بهشتی و یا دانشگاههای فنی و علوم پایه نه تنها برتری نداشته بلکه از اطلاعات کمتری نیز برخوردار می باشند .

      پس در نهایت می توان به این نتیجه رسید که شرط حداقل مدرک کارشناسی ارشد برای احراز صلاحیت نامزدی نمایندگی مجلس از شروط تحدید کننده حدود و آزادیهای سایر افراد  ( اکثریت مطلق جامعه )  می باشد .

   در خصوص شرط دوم یعنی دارا بودن حداقل ۵ سال سابقه مدیریتی ، علمی و آموزشی نیز در مقاله بعدی به تفصیل پرداخته خواهد شد  .

سلطان احمدی

/ 1 نظر / 12 بازدید
سحر

سلام دوست عزیز، اگه میخوای چیزی شبیه تبلیغات Google اما به فارسی توی وبلاگت بگذاری و از این راه هم درآمد داشته باشی و هم سایتت یا هر چیز دیگه ای را در بقیه سایتها معرفی کنی تا بازدیدکننده هات زیاد بشن، یه سری به سایت ads.blogabzar.com بزن. کافیه وبلاگت در روز بیشتر از 10 بازذدیدکننده داشته باشه. فقط لطفا موقع ثبت نام، در قسمت نام معرف بنویس: sahar1986 یه سری بشون بزن و امکاناتشون را ببین. ضرر نداره :) قربانت سحر