بسته پیشنهادی اروپا و رویکردهای احتمالی ایران ( قسمت اول )

بسمه تعالی

            همانطور که همه ما در محافل خبری داخلی و خارجی خوانده و یا دیده ایم خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراهی و به نمایندگی از گروه 1+5 به ایران سفر نمود تا بسته جدید حاوی مشوق های لازم برای ایران جهت تعلیق غنی سازی و در مجموع پایان دادن به مناقشه اتمی ایران و اروپا به ایران سفر نمود وی را مدیران کل سیاسی وزارتخانه های کشورهای اروپایی مانند انگلیس فرانسه آلمان روسیه چین همراهی نمودند ضمن اینکه بسته های پیشنهادی مذکور به امضا وزرای خارجی کلیه کشورهای مذاکره کننده فوق و حتی وزیر امور خارجه امریکا  رسیده بود .

 این بسته بنظر می رسد که چیز خاصی برای ایران نداشته و در واقع ترمیم وتکلمیل همان بسته ارسالی قبلی می باشد که در فوریه سالجاری میلادی به ایران ارائه گردید  و ایران آن را نپذیرفت . خارج از بحث محتوایی این بسته که بنظر می رسد به کلی گوی پرداخته و از هر دری مانند افغتانستان و عراق و لبنان و ....  سخن گفته و در نهایت بر تعلیق غنی سازی توسط ایران تاکید نموده در این مجال بر آن هستم که راهکارهای احتمالی دولتمردان ایرانی را با بیان مزایا و مضرتهای آن بیان نمایم .

   در مجموع دو راهکار اصلی و اساسی در مقابل ایران در این خصوص متصور است ،  اول اینکه همانند بسته قبلی با این توجیه که اروپا به خطوط  قرمز ایران یعنی بحث تعلیق غنی سازی وارد شده بطور کلی بسته را رد نماید و یا اینکه کلیات بسته را پذیرفته و جزئیات آن را با مذاکره حل و فصل نمید .

      در مورد رد کامل بسته که اطلاعات و اخبار فعلی حاکی از این تصمیم در سطح کلان دارد می توان گفت که این تصمیم بدون بها و بدون عقاب نخواهد ماند کما اینکه از هم اکنون کلیه دارائی های و حسابهای بانک ملی ایران بعنوان بزرگ ترین بانک ایرانی بسته شده و علیرعم ان کشورهای اروپایی  و امریکا متعهد شده اند که در صورت رد بسته پیشنهادی اقدامات عاجل دیگری را در زمینه ایجاد محدودیتهای لازم در تجارت نفت و گاز با ایران اعمال خواهند کرد . 

 بنظر می رسد که در این دوره اجماع بیشتری بین کشورهای وجود دارد و حتی روسیه و چین نیزبه این ارودگاه مخالفان غنی سازی پیوستند .

 از طرف ایران رد بسته پیشنهادی توسط ایران هم می تواند نشان دهنده این امر باشد که ایران درعزم خود راسخ بوده و در راه رسیدن به اهداف خود حاضر است هر گونه هزینه ای را پرداخت نماید ، هر چند برخی درمحافل داخلی اعتقاد دارند که این آیا این هزینه با نفس کار غنی سازی مطلوبیت دارد و با بعبارت دیگر اینکه ایا غنی سازی در مقابل یکسری از واقعیات موجود مانند محدویتهای مالی و سیاسی ایران ارزش دارد ؟ و یا صرفا یک مانور تبلیغاتی خواهد بود که برای به اصطلاح رو کم کنی حریف صورت می گیرد و ایران در زمینه غنی سازی اورانسوم حرفی برای گفتن ندارد ؟؟ در هر حال رد این بسته نمی تواند بدون پاسخ باشد و مسلما این گونه پاسخهای جامعه جهانی مشکلاتی را برای ایران ببار خواهد آورد .  نمی توان سر بر زیر برف گذاشت و ادعا نمود که این تحریمها ارزش ندارد چراکه واقعیات چیز دیگری است و در عالم سیاسی نیز کسی که واقعیات رموجود را انکار  نموده و صرفا یک تنه دنبال مقاصد خود می باشد ،  در بازی سیاسی خود بازنده خواهد بود .

/ 1 نظر / 18 بازدید
kazem soltan ahmadi