مروری بر وضعیت اقتصادی کشور

با سلام

      همانطور که در مطلب قبلی نیز به نگارش درآمد وضعیت نامطلوب اقتصادی رشد تورم و رشد قیمت سرسام آور مواد غذائی در ایران بصورت مشکل اساسی درآمده که مردم را در فشار اقتصادی قرار داده است . مقامات رسمی کشورمان نرخ تورم کشور را ۲۰ ٪ اعلام نموده اند این در حلیست که صندوق جهانی تورم ایران را ۲۰.۷ ٪ اعلام نموده و ایران را بالاترین رده تورمی در خاورمیانه قرار داده است ( خدا را شکر در یک موضوع اول شدیم ) و کشور قطر را با اختلاف ۸ ٪ و با نرخ تورم  ۱۲ ٪ در رتبه دوم قرار داد .

علاوه بر آن ، ایران در بی سابقه ترین روند منفی اقتصادی خود پس از انقلاب اسلامی پنجمین رتبه را در میان کشورهای دارنده تورم زیاد کسب نموده که کشور دوست و برادر ونزوئلا با ۲۵ ٪ اولین کشور و میانمار با ۲۲ ٪ دومین کشور تورم زا در حهان می باشد . حال حای امیدواری باقی است چرا که رئیس جمهور محترم اعلام نمود که دشمنان ؟؟؟؟؟؟ سعی نموده اند که تورم ایران را به ۷۰ ٪ برسانند ولی دولت جلوی آن را گرفت حال بماند از بحث ماهوی که دشمن چه کسانی هستند :  آیا دشمن به آنانی اطلاق می شود که هز روز و از ابتدای تاسیس دولت نهم ادعا مبارز با آنان بعنوان دانه درشتها و مافیا و اخلاگران اقتصادی  زده می شود و ادعا ی شود که نام انان در جیب مقام محترم ریاست جمهوری قرار دارد ولی مردم نتیجه و یا اثر ملموسی را از مبارزه با آنان مشاهده نمی کنند و یا دشمن کشورهای جهان و سازمان ملل متحد می باشد که با اعمال سه فقره تحریم موجب این گونه تورم  در کشور گردید ؟ اگر اینگونه یاشد این موضوع با سیاستهای اعلامی وزرای محترم دولت و همجچنین جناب رئیس جمهور مناقات داشته چرا که بارها و بارها ایشان اعلام نموده اند که تحریم ها کاغذ پاره ای بیش نیستند و در وضعیت اقتصادی کشور تاثیر منفی خاصی ندارند و اگر هم داشته باشد بسیبار ناچیز است .

پس سوال اصلی اینجاست که علت این تورم ۲۰ ٪ ناشی از چیست ؟؟؟ نکته دیگر اینکه ما هنوز در حل مشکلات اقتصادی و تورم کشور خود مانده ولی داعیه دار تنظیم بازار و اقتصادی جهانی می باشیم و ادعا ارائه ایده نوین برای تنظیم اقتصاد جهانی را در سر می پرورانیم حال با چه منطق و استدلال اقتصادی بر کسی مشخص نمی باشد .

به ضرس قاطع می توان گفت که آنچه که در مقوله های اقتصادی در ایران در حال حاضر  اجرا می شود به هیچ منطق و تئوری اقتصادی شناخته شده و جهانی منطبق نمی باشد چه تئوری اقتصادی اسلامی چه سوسیالبسم و چه کمونیسم و ......

     در ایران یک سری تصمیمات بدون ضابطه ، احساسی و بدون پشتوانه مالی و ارزی و بصورت آمرانه و دستوری صادر می شود که این امر حتی برای برخی از دولتمردان نیر مشکلاتی را ایجاد نموده که بنا بر نقل غیر رسمیاز  یکی از وزرای اقتصادی دولت ، در برنامه بودجه سالیانه دولت بطور مثال برای ۱ استان ۲۰۰ میلیون دلار هزینه طرحهای عمرانی پیش بینی می شود و لی در سفر هیات دولت به آن استان و قرار گرفتن در جو احساسی و شور انگیز دولت بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار تعهد انجام طرحهای عمرانی را می دهد حال سوال اینجاست که مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار تعهد اضافه دولت از کدام محل می بایست تامین شود ؟ از صندوق ذخیره ارزی ، از محل درآمدهای نفتی و یا از محل مالیاتهای مردم که هر کدام از انها بصورت ریز بررسی و برای درآمدهای احتمالی هزینه های احتمالی نیز تخصیص داده شد .

    در واقع این مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار فرضی تعهد اضافه دولت برای یک استان و سایر طرحها و تعهدات مشابه در مجموع مبلغ  زیادی را شامل می شود را اصطلاحا تورم می نامند  . پس هر چند بی انصافی است که نافی نقش دشمنان در فشار اقتصادی به مردم بود ولی بنظر می رسد که مسائل داخلی و عدم ثبات اقتصادی در برنامه ریزیهای و بودجه ریزی و عدم رعایت به مسائل کارشناسی و فنی موجب افزایش نرخ تورم در کشور شده و پیش بنی می شود که در صورت عدم بازنگری دولت در برنامه های اقتصادی خود ، تورم کشور با این اوصاف به حداقل ۲۲ ٪ در سه ماهه اخیر برسد .

/ 0 نظر / 8 بازدید